+421 911 337 773 info@fontionnel.sk
Browsing articles from "marec, 2013"

Zmena sídla spoločnosti

ZMENA SÍDLA SPOLOČNOSTI – pri zmene sídla spoločnosti obchodný register zmení zapísané údaje. Pri takejto zmene platí , že musí byť oznámená 30-dňovej zákonom stanovenej lehote obchodnému registru a 15-dňovej lehote živnostenskému registru. Zmena sídla spoločnosti má nasledovný priebeh : spoločník prijme rozhodnutie o zmene sídla v súlade so spoločenskou zmluvou alebo zakladateľskou listinou. Rozhodnutie musí byť v písomnej forme. Ak sa jedná o valné zhromaždenie tak sa spíše zápisnica, táto zápisnica musí byť podpísaná spoločníkmi. V prípade jediného spoločníka spoločník spíše rozhodnutie a následne ho podpíše. V zápisnici resp. rozhodnutí je potrebné uviesť, že valné zhromaždenie prijalo úplné znenie spoločenskej zmluvy (s uvedením nového sídla). Následne je potrebné zmeniť spoločenskú zmluvu resp. zakladateľskú listinu. Ďalšou povinnosťou spoločnosti pri zápise zmeny sídla spoločnosti do obchodného registra je preukázať oprávnenie užívateľ nehnuteľnosť, v ktorej má spoločnosť sídlo. Najjednoduchším spôsobom preukázania je písomný súhlas vlastníka nehnuteľnosti. V prípade, že sa zmenou sídla spoločnosti mení aj sídlo daňového úradu, túto zmenu je potrebné ohlásiť správcovi dane samostatne alebo požiadať živnostenský úrad, aby túto zmenu ohlásil daňovému úradu za podnikateľa.

Živnostenský úrad

ŽIVNOSTENSKÝ ÚRAD – Živnostenský úrad je obvodný úrad príslušný podľa sídla právnickej osoby ( PO – právnická osoba ) alebo bydliska fyzickej osoby. Pre zahraničnú osobu je príslušným živnostenský úrad v sídle kraja podľa adresy miesta činnosti podniku zahraničnej osoby alebo adresy miesta činnosti organizačnej zložky podniku zahraničnej osoby. Živnostenské podnikanie je upravené v zákone č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov.

Živnosť

ŽIVNOSŤ – živnosťou sa rozumie najjednoduchšia forma podnikania. Je to činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených zákonom. Živnostník ručí za svoje záväzky celým svojím majetkom. Po jeho smrti záväzky nezanikajú.

Zbierka listín

ZBIERKA LISTÍN – Každý podnikateľ povinne ukladá do zbierky listín, vedenej príslušným registrovým súdom, ktorým je vo všeobecnosti registrový súd, v obvode ktorého má podnikateľ svoje sídlo.

Týmito dokumentmi sú najmä:

Základné imanie

ZÁKLADNÉ IMANIE – je peňažné vyjadrenie celkových vložených zdrojov do podniku jeho vlastníkom (peňažných aj nepeňažných). Základné imanie sa vytvára povinne v spoločnosti s ručením obmedzeným ( zakladanie s.r.o.  ) a v akciovej spoločnosti ( založenie a.s. ). Obchodný register zapisuje výšku základného imania.

Zakladateľská listina

ZAKLADATEĽSKÁ LISTINA – zakladateľskou listinou sa rozumie spoločenská zmluva s.r.o. Ak spoločnosť zakladá jediný zakladateľ, spoločenskú zmluvu nahrádza zakladateľská listina, ktorá musí obsahovať rovnaké podstatné časti ako spoločenská zmluva. Zakladateľská listina nemusí mať formu notárskej zápisnice. Musí obsahovať povinne nasledovné údaje : obchodné meno a sídlo spoločnosti, predmet podnikania, výška základného imania a vkladu jednotlivých spoločníkov, rezervný fond a jeho výška, určenie spoločníkov, správcov vkladu ( vyhlásenie správcu vkladu ), konateľov a spôsob akým konajú v mene spoločnosti.

Vyhlásenie správcu vkladu

VHLÁSENIE SPRÁVCU VKLADU – základné imanie spoločnosti musí byť minimálne 5 000 EUR, ktoré musia byť zložené do rúk správcu vkladu. Následne musí byť spísaný dokument (vyhlásenie) o výške vkladov, ktoré správca vkladu prevzal. Tento dokument (vyhlásenie) sa nazýva vyhlásenie správcu vkladu. Vyhlásenie správcu vkladu sa prikladá k zápisu spoločnosti do obchodného registra a obchodný register túto spoločnosť zapíše..

Voľná živnosť

VOĽNÁ ŽIVNOSŤ –  Na prevádzkovanie voľnej živností musia byť splnené všeobecné podmienky, preukazovanie odbornej ani inej spôsobilosti sa nevyžaduje. Zoznam odporúčaných a najčastejšie používaných voľných živností a ich obsahové vymedzenie zverejnilo Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky na svojej internetovej stránke.

Prikladáme zoznam voľných živností:

Zoznam voľných živností 2013

Virtual Office / Virtuálna kancelária

VIRTUAL OFFICE /  VIRTUÁLNA KANCELÁRIAtáto služba je výhodné pre začínajúcich podnikateľov (úspora na prenájme kancelárie), pre klientov, ktorí skúšajú podnikať popri zamestnaní (nemusia sa zaviazať na niekoľkoročné nájomné zmluvy pre kancelárske priestory), pre zahraničných klientov, organizačné zložky zahraničnej právnickej osoby ale aj pre klientov, ktorí majú záujem zmeniť svoje sídlo z dôvodu zmeny príslušnosti štátnych inštitúcií. Zriadenie a prevádzkovanie sídla spoločnosti (Virtual office) zabezpečíme my v našich priestoroch a zabezpečíme príjem a úschovu pošty a notifikáciu o prijatej pošte ako aj krátkodobý prenájom zasadacích priestorov. Obchodný zákonník vyžaduje aby mala každá obchodná spoločnosť zapísané do obchodného registra ( OR SR – Obchodný register Slovenskej republiky )sídlo spoločnosti. Sídlo spoločnosti musí byť označené v zmysle zákona.

Verejná obchodná spoločnosť

VEREJNÁ OBCHODNÁ SPOLOČNOSŤ –  (v.o.s.) je druh osobnej obchodnej spoločnosti. Vzniká združením minimálne dvoch spoločníkov, ktorí ručia za jej záväzky celým svojím majetkom. Riadiť a zastupovať spoločnosť môže každý zo spoločníkov, prípadne sa dohodnú, koho poveria vedením spoločnosti. Podnikajú pod spoločným menom, ktoré musí obsahovať označenie v.o.s., ak obchodným menom je meno spoločníka, pridá sa k menu „a spol“. Môžu ju založiť fyzické aj právnické osoby. Musia podpísať spoločenskú zmluvu, ktorá obsahuje všetky povinnosti spoločníkov. Spoločnosť vzniká zápisom do obchodného registra.

Valné zhromaždenie

VALNÉ ZHROMAŽDENIE – Valné zhromaždenie je najvyšším orgánom akciovej spoločnosti, ktorý tvoria všetci akcionári spoločnosti. S tým súvisí právo každého akcionára zúčastniť sa na každom valnom zhromaždení bez ohľadu na to, či ide o riadne, pravidelne sa konajúce valné zhromaždenie alebo o mimoriadne, zvolané za predpokladov určených zákonom a stanovami spoločnosti. Účasť na valnom zhromaždení je právom akcionára, ale nie jeho povinnosťou. Z toho dôvodu nie je valné zhromaždenie orgánom spoločnosti so stálym zložením jeho účastníkov.

Do jeho pôsobnosti patrí:

 a) schválenie konaní urobených osobami konajúcimi v mene spoločnosti pred jej vznikom,

 b) schvaľovanie riadnej individuálnej účtovnej závierky a mimoriadnej individuálnej účtovnej závierky a rozhodnutie o rozdelení zisku alebo úhrade strát,

 c) schvaľovanie stanov a ich zmien, ak zákon neustanovuje inak,

 d) rozhodovanie o zmene spoločenskej zmluvy (§ 141) ak je zákonom alebo spoločenskou zmluvou zverené do pôsobnosti valného zhromaždenia,

 e) rozhodovanie o zvýšení alebo znížení základného imania a rozhodovanie o nepeňažnom vklade,

 f) vymenovanie, odvolanie a odmeňovanie konateľov,

 g) vymenovanie, odvolanie a odmeňovanie členov dozornej rady,

 h) vylúčenie spoločníka podľa § 113 a 121 a rozhodovanie o podaní návrhu podľa § 149,

 i) rozhodovanie o zrušení spoločnosti alebo o zmene právnej formy, ak to spoločenská zmluva pripúšťa,

 j) rozhodovanie o schválení zmluvy o predaji podniku alebo zmluvy o predaji časti podniku,

                k) ďalšie otázky, ktoré do pôsobnosti valného zhromaždenia zveruje zákon osobitný zákon , spoločenská zmluva alebo stanovy spoločnosti.

Spoločnosť s ručením obmedzeným

SPOLOČNOSŤ S RUČENÍM OBMEDZENÝM –  (s.r.o. alebo spol. s.r.o.) je kapitálová obchodná spoločnosť. Je právnická osoba. S.r.o. môže založiť jedna osoba resp. spoločník alebo maximálne 50 spoločníkov , ktorí môžu byť fyzické alebo právnické osoby. Spoločníci ručia za záväzky spoločnosti iba do výšky svojho vkladu. Tento vklad musia zložiť vopred a musí byť spolu minimálne 5 000 EUR, pričom vklad jednotlivých spoločníkov musí byť aspoň 750 EUR. Spoločnosť s jedným spoločníkom nemôže byť jediným zakladateľom alebo jediným spoločníkom inej spoločnosti. Fyzická osoba môže byť jediným spoločníkom najviac v troch spoločnostiach. Obchodné meno spoločnosti musí obsahovať označenie „spoločnosť s ručením obmedzeným“, postačí však skratka „spol. s r. o.“ alebo „s.r.o.“. Obchodné meno je základný identifikačný znak obchodnej spoločnosti a musí byť súčasťou spoločenskej zmluvy. S.r.o. vzniká dňom zápisu do obchodného registra. Zakladanie s.r.o. so spoločnosťou FONTIONNEL už od 299 eur vrátane súdneho poplatku.

1/5

Referencie

  • agrall better blue
  • kros final
  • backnwhite final
  • tuli final
Potrebujete poradiť?

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte nás telefonicky v pracovných dňoch od 7.30 do 17.00

+421 911 337 773
Na začiatok stránky
Vyžiadajte si od nás konkrétnu cenovú ponuku na službu

    špecifikácia času, kedy Vám môžeme zavolať a pod.