V nasledujúcich riadkoch sa dozviete užitočné rady ako začať podnikanie a kúpiť spoločnosť s.r.o., ako nadobudnúť obchodný podiel a aké listiny budú potrebné pre úspešný prevod obchodného podielu. Taktiež vám poskytneme užitočné rady ako si overiť „čistotu“ spoločnosti a nedostať sa tak do problémov, ktoré by mohli zmariť vaše podnikanie.
Hovorí sa, že každé podnikanie raz dozrie. Ak ste sa dostali so svojím podnikaním do štádia, kedy ste si povedali, že s tým skončíte, môžete to urobiť viacerými spôsobmi. Ukončiť podnikanie sa dá zrušením spoločnosti podľa aktuálneho účtovného ako aj právneho stavu a to viacerými spôsobmi:
Tento proces však môže byť časovo náročný a zdĺhavý. Ak vám rušenie spoločnosti súri, v tom prípade vám zo skúseností odporúčame, predať firmu inému vlastníkovi. Aké kroky vedú k predaju spoločnosti a ako vám dokážeme pomôcť pri predaji sa dozviete nižšie.
Máte výborný nápad na podnikanie a rozhodli ste sa podnikať, ale nemáte oprávnenie podnikať? Ak nemienite váhať a čakať s uvedením vašej podnikateľskej idey do praxe a chcete začať, čím skôr profitovať, ideálnym riešením je pre vás kúpa ready made firmy, teda spoločnosti založenej za účelom ďalšieho predaja.
Predaj spoločnosti je v prvom rade spojený s prevodom obchodného podielu. Často dochádza k nedorozumeniu pri vysvetľovaní, čo presne obchodný podiel znamená a aká je dôležitosť jeho prevodu pri predaji spoločnosti.
Rozsah pôsobnosti a výška obchodného podielu vychádza z nominálnej výšky vkladu spoločníka. To znamená, že kým vklad spoločníka zostáva majetkom spoločnosti, obchodný podiel neurčuje exaktnú finančnú hodnotu. Podľa výšky vkladu spoločníka do základného imania sa vypočíta a určí aj prislúchajúci obchodný podiel. Čiže obchodný podiel možno previesť na iného spoločníka, pričom nastávajúcemu majiteľovi neprislúcha právo splatenia základného imania. Prevod obchodného podielu môže byť bezodplatný, alebo naopak odplatný. Záleží to od koncipovanej zmluvy o prevode obchodného podielu.
Obchodný podiel v konečnom dôsledku predstavuje súhrn práv a povinností vlastníka, ktoré sú zakotvené v spoločenskej zmluve, ale i Obchodnom zákonníku. Prevod obchodného podielu s.r.o. upravuje obchodný zákonník, ktorý rozlišuje medzi prevodom obchodného podielu na iného spoločníka alebo tretiu osobu. Spoločenská zmluva môže tak isto prevod obchodného podielu i vylúčiť.
Najdôležitejšou zmenou pri prevode spoločnosti je prevod obchodného podielu z prechádzajúcich na nastávajúcich vlastníkov. To zabezpečí, aby spoločnosť mohla byť 100% prevedená na kupujúcich a aby nad ňou mohli mať 100% kontrolu bez zásahov predchádzajúcich vlastníkov.
Zmena, resp. prevod obchodného podielu podlieha súhlasu valného zhromaždenia. V zápisnici z valného zhromaždenie musí byť jasné, že dochádza k prevodu obchodného podielu. Pri jednom spoločníkovi ide o súhlas jediného spoločníka.
Okrem zápisnice je potrebná zmluva o prevode obchodného podielu, v ktorej sa uvádzajú identifikačné údaje prevádzajúcich, identifikačné údaje nastávajúcich vlastníkov, v akom pomere sa obchodný podiel prevádza (pri predaji spoločnosti je to 100%) a ako sa rozdeľuje medzi nastávajúcich vlastníkov. Do obsahu zmluvy je možné, na základe dohody oboch strán, zakoncipovať aj odplatu za prevod obchodného podielu.
Pri kúpe spoločnosti dochádza k realizácii viacerých zmien, ktoré je nutné podať na obchodný register. Tieto zmeny v obchodnom registri sa vo väčšine prípadov dotýkajú zmeny konateľa a jeho identifikačných údajov a zmeny sídla. Vychádzajú z predpokladaných a logických záverov pri prevode spoločnosti na iných majiteľov. Zmena predmetov podnikania je vo väčšine prípadov nevyhnutná, keďže sa málokedy vyskytne situácia, kedy sa nastávajúci konatelia stotožňujú so zapísanými živnosťami prislúchajúcimi kupovanej spoločnosti. V prípade, že meno spoločnosti neodráža podnikateľský zámer nových konateľov, je tu možnosť zmeny obchodného mena.
Naša rada pre vás je: viaceré uskutočňované zmeny je možné podať v jednom návrhu na zápis zmeny do obchodného registra, čím sa urýchli celý proces zápisu zmien a ušetríte finančné náklady spojené so správnymi poplatkami.
Po uskutočnení všetkých zmien je potrebné dodať obchodnému registru vynovenú a aktualizovanú verziu spoločenskej zmluvy.
Výhody, ktoré sa spájajú s kúpou hotovej ready made spoločnosti, alebo spoločnosti s históriou sú na nezaplatenie. Pri kúpe ready made spoločnosti ide v prvom rade o ušetrenie finančných prostriedkov, ktoré pri zakladaní samotnej spoločnosti splácate na základnom imaní. Náklady spojené s kúpou spoločnosti sú takisto nižšie ako náklady pri zakladaní samotnej spoločnosti.
Ready made spoločnosti sú spoločnosti založené práve kvôli účelu predaja spoločnosti podnikateľom na okamžitý štart v podnikaní.
Spoločnostiach, ktoré majú za sebou istú podnikateľskú históriu a sú finančne zdravé a bez záväzkov, sú v oblasti podnikania dôveryhodnejším partnerom. V očiach vašich zákazníkov, ale aj obchodných partnerov, bude vaša spoločnosť vyzerať zrelšie a skúsenejšie ako novozaložená firma.
Ďalšou nespornou výhodou je fakt, že väčšina spoločností už má zaregistrovanú daň z pridanej hodnoty (DPH). To znamená, že pri kúpe spoločnosti registrovanej na DPH už nemusíte riešiť registráciu a tým pádom vám to ušetrí mnoho starostí. Vyhnete sa tak celému procesu miestneho zisťovania a tým spojených všetkých procesov a naťahovaní, ktoré môžu byť zdĺhavé a komplikované. Okrem miestneho zisťovania vás nepostihne ani finančná zábezpeka, ktorú daňový úrad udeľuje čoraz častejšie.
Pri kúpe už založenej spoločnosti nemusíte čakať, kým prebehne celý proces zápisu do obchodného registra. To znamená, že namiesto toho, aby ste čakali zhruba mesiac na založenie spoločnosti, budete spoločnosť vlastniť zhruba do týždňa.
Riziká spojené s kúpou spoločnosti eliminuje naša spoločnosť, tým, že ich preverujeme a overujeme jej „čistotu“. Čiže kúpou akejkoľvek právnej formy spoločnosti od Fontionnel vám garantujeme spoločnosť bez záväzkov. Pri kúpe spoločnosti vám nehrozí, že po čase zistíte, že kúpená spoločnosť má záväzky voči veriteľom, alebo iné formy nedostatkov.
V prípade, že by ste kupovali spoločnosť od inej osoby dbajte na preverenie majetkovej podstaty firmy. Vlastník, resp. vlastníci firmy totiž môžu pri prevode obchodného podielu narobiť pekný neporiadok. Ak prevádzajúci obchodného podielu je v manželskom stave s osobou, ktorá je vo firme tiež spoločníkom, nemusí tento návrh prejsť. Manžel, resp. manželka môže prevod obchodného podielu napadnúť a celý návrh sa tým pádom zruší. Vychádza to z obchodného zákonníka, ktorý stanovuje, že manželia do firmy vstupujú ako bezpodieloví vlastníci.
V neposlednom rade si overte či spoločnosť, ktorú idete kupovať nemá žiadne platobné záväzky voči veriteľom. To znamená, že či spoločnosť nie je zadlžená, alebo nedlhuje peniaze veriteľom, alebo daňovému či colnému úradu.
Takisto pri kúpe spoločností s históriou je potrebné prezrieť si účtovníctvo firmy a jej vedenie. Či bolo vedené podľa platných legislatív, či nedošlo k nelegálnym praktikám, alebo úkonom, ktoré môžu neskôr viesť k problémom. Napríklad, ak si kúpite firmu bez registrácie DPH a neskôr firmu budete chcieť zaregistrovať, daňový úrad môže pri preverovaní firmy tieto chyby nájsť a vytknúť, čo sťaží celý proces registrácie.
Odporúčame nasledovné kroky k overeniu spoločnosti:
Pri kúpe spoločnosti platí zlaté pravidlo „dva krát meraj a raz rež“. Pri výbere spoločnosti odporúčame kúpu takej obchodnej spoločnosti, ktorá bola určená na ďalší predaj tzv. ready – made spoločnosť, ktorú vám zaobstará overená spoločnosť zaoberajúca sa zakladaním a predajom spoločností.
Neoddeliteľnou súčasťou každého podnikateľa v akejkoľvek podnikateľskej oblasti je vystavovanie faktúr. Či už podnikáte ako fyzická alebo právnická osoba tieto doklady sú pre vaše podnikanie a účtovníctvo nevyhnutnou položkou.
Vychádzajúc z kombinácie Obchodného zákonníka a zákonov o dani z pridanej hodnoty (222/2004 Z.z.), o účtovníctve (431/2002 Z.z.) musí podnikateľ na všetkých vyhotovených faktúrach (písomných aj elektronických) za tovar alebo službu uviesť nasledovné identifikačné údaje:
1. Poskytovateľ služieb alebo tovaru – identifikačné údaje podnikateľa (fyzická osoba – SZČO alebo právnická osoba) musia byť rovnaké ako sú v obchodnom registri alebo živnostenskom registri, číže musia byť voľne dohladateľné a verejne dostupné.
2. Údaje odberateľa:
3. Slovné označenie „Faktúra“ a poradové číslo faktúry
4. Forma úhrady, konštatný a variabilný symbol
5. Názov dodanej služby alebo tovaru a vyjadrenie množstevnej jednotky
6. Dátum vystavenia faktúry, dátum dodanej služby alebo tovaru (ak sa odlišuje od dátumu vystavenia faktúry) a dátum splatnosti faktúry (väčšinou sa na splatenie faktúry odberateľovi poskytuje 15 dní)
7. Základ dane pre každú sadzbu, jednotkové ceny bez dane a bez zliav, uplatnené zľavy
8. Výsledná – konečná cena za množstevnú jednotku spolu s výškou dane v eurách
9. Označenie účtov v správnom tvare (IBAN*), na ktorý sa finančná čiastka uvedená na faktúre prevedie
10. Podpis zodpovednej osoby odberateľa a prijímateľa faktúry
TIP: Ak sa platcom dane stáva prijímateľ faktúry, resp. odberateľ tovaru a služieb je potrebné na faktúru uviesť slovnú informáciu v presnom znení „prenesenie daňovej povinnosti“.
* Najdôležitejšou zmenou od 1.1. 2014, ktorá postihne všetky podnikateľské osoby je používanie čísla účtu na faktúrach v IBAN medzinárodnom formáte. Toto IBAN číslo je priradené automaticky bankou a nie je potrebné si ho zvlášť vyžiadať. Uvádza sa na výpisoch z účtov a nájdete ho aj na internetbankingu. Právnické osoby IBAN číslo musia povinne na faktúrach uvádzať od začiatku roka 2014. Pre podnikateľov – fyzické osoby – SZČO – je používanie IBAN účtu dobrovoľné a dočasné až do 1. 2. 2016.
Oblasť SEPA združuje štáty v Európskej únii, ktoré podliehajú jednotnej oblasti platieb v krajinách, v ktorých sa platí eurami. Ide o oblasť a podmienky, ktoré zjednotia platobné prevody medzi krajinami Európskej únie. Čo znamená, že sa upravia platobné podmienky a prijímanie platieb tak, aby bolo možné zrealizovať cezhraničné platby. V rámci jednej banky pôjde o zjednotenie všetkých tlačív na platobné príkazy, zjednotia sa platobné karty, zjednotí sa čas na domáce a cezhraničné platby v rámci tejto SEPA oblasti.
POZOR: Platcovia DPH musia spolu s daňovými priznaniami odovzdávať aj kontrolný výkaz. Tento kontrolný výkaz bude obsahovať všetky prijaté a vystavené faktúry, na základe ktorých platiteľ odvádza daň na území Slovenskej republiky. Táto skutočnosť sa dotkne aj zahraničných osôb, ktoré majú na Slovensku pridelené IČ DPH. Kontrolný výkaz má slúžiť správcovi dane a takisto aj Ministerstvu financií SR na prísnejšiu kontrolu finančného toku DPH, kvôli zamedzeniu daňových únikov.
Kontrolný výkaz bude pozostávať z údajov v 4 častiach:
V tomto článku sa dozviete postup ako získať koncesiu na dopravu vrátane informácií, ktoré úrady je potrebné navštíviť, aké poplatky je potrebné uhradiť, koľko bude celý proces získavania koncesie trvať a tiež vám prinášame praktické rady, ktoré sa zo zákona nedozviete. V prvej časti článku sa dozviete ako získať koncesiu na prevádzkovanie taxislužby a v druhej časti vám prinášame postup ako získať povolenie na prevádzkovanie nákladnej cestnej dopravy.
Pre vybavenie koncesie musíte mať zriadenú spoločnosť s ručením obmedzeným alebo živnosť a byť zapísaný v Obchodnom registri. V prípade, ak plánujete začať podnikať, je potrebné založenie spoločnosti s.r.o. alebo založenie živnosti.
V prípade s.r.o. sa finančná spoľahlivosť preukazuje prostredníctvom základného imania alebo vlastného imania. Na každé jedno vozidlo zo zákona prislúcha minimálne 1 000 eur. Pri založení spoločnosti s ručením obmedzeným, v ktorej je základné imanie 5 000,- EUR spĺňate finančnú spôsobilosť na prevádzkovanie 5. vozidiel ( 5x 1000 eur ). Toto isté platí aj pri existujúcej spoločnosti s.r.o.
POZOR: Takáto existujúca s.r.o. nesmie byť staršia ako 15 mesiacov. Ak je staršia, tak v tom prípade sa finančná spôsobilosť preukazuje vlastným imaním resp. poistením vozidiel. Pre živnostníkov platia rovnaké pravidlá a to preukázanie vlastného imania alebo poistením vozidiel. Pri poistení sa nejedná o povinné zmluvné poistenia, a taktiež ani o havarijné poistenie, ale o produkt určený pre taxislužby.
Najkomplikovanejšou podmienkou pre získanie koncesie na taxislužbu je získanie odbornej spôsobilosti, ktorá sa získava na základe skúšky v príslušnom krajskom úrade. Na skúšku sa musíte prihlásiť písomne a uhradiť správny poplatok vo výške 100 eur.
POZOR: Tento krok viete vyriešiť aj tak, že si garanta odbornej spôsobilosti nájdete. Môže ním byť napríklad váš známy z inej taxislužby. Za garanta odbornej spôsobilosti ho následne vymenujete prostredníctvom menovacieho dekrétu a musíte ho zamestnať – odporúčame skrátený pracovný úväzok z dôvodu nižších odvodov.
Nevyhnutnou súčasťou príloh je fotokópia STK, EK, vodičského preukazu. Preukázanie vlastníctva vozidiel, s ktorými plánuje vykonávať taxislužbu. Vlastníctvo sa preukazuje technickými preukazmi, nájomnými zmluvami resp. leasingovými zmluvami.
POZOR: STK a emisnú kontrolu je nutné vykonať aj v prípade, ak vozidlá nie sú staršie ako štyri roky t.j. aj pre vozidlá, ktoré sú úplne nové! Žiadne z vozidiel nemôže byť staršie ako 8 rokov odo dňa uvedenia do prevádzky.
Technická základňa resp. stanovište – priestor, ktorý musí mať spoločnosť pre potreby parkovania vozidiel taxislužby.
POZOR: Na každé vozidlo je potrebná plocha minimálne 10 metrov2. Ak nemáte technickú základňu, môžete si takýto priestor prenajať za symbolickú sumu.
Originál výpis z obchodného registra, výpis z registra trestov
Ďalšou prílohou je výpis z obchodného registra, ktorý nemôže byť starší ako 3 mesiace, výpis z registra trestov garanta odbornej spôsobilosti, konateľa spoločnosti a taktiež vodičov taxislužby.
Prepravný poriadok
Zo zákona vyplýva nutnosť vypracovania prepravného poriadku spoločnosti. Je to súhrn pravidiel upravujúcich podmienky výkonu taxislužby, a to pojmy ako napríklad osobitné povinnosti dopravcu, vozidlo taxislužby, stanovište a podobne. Tento prepravný poriadok je jednou z dôležitých dokumentov na schválenie a pridelenie licencie na prevádzkovanie taxislužby.
Čestné vyhlásenie žiadateľa
Čestné vyhlásenie žiadateľa, že na jeho majetok nebol vyhlásený konkurz počas posledných 3 rokov.
Dispečing resp. údaje o jeho technických možnostiach
Ak si plánujete zriadiť dispečing, pre potreby rezervácie a komunikácie so zákazníkmi, v žiadosti je potrebné uviesť údaje o jeho technických možnostiach. Ak dispečing zriadiť neplánujete, vyhotovíte vyhlásenie o tom, že nemáte zriadený dispečing a toto vyhlásenie pripojíte ako prílohu.
Žiadosti sa podávajú vrátane všetkých vyššie spomenutých príloh na príslušný okresný úrad v sídle kraja. Úhrada správnych poplatkov vo výške 30 EUR vo forme kolkovej známky, ktorú je potrebné priložiť k žiadosti o udelenie koncesie na prevádzkovanie taxislužby. Lehota na vybavenie vašej žiadosti je 31 dní od podania žiadosti. Koncesia na prevádzkovanie taxislužby sa vydáva na 10 rokov.
POZOR: Po kladnom vybavení vašej žiadosti nezabudnite zapísať predmet činnosti „prevádzkovanie taxislužby“ do Obchodného registra z dôvodu, aby vás správca dane nemohol sankcionovať za neoprávnenú fakturáciu.
Pre vybavenie povolenia prevádzkovateľa nákladnej cestnej dopravy musíte mať zriadenú s.r.o. (spoločnosť s ručením obmedzeným) alebo živnosť a byť zapísaný v Obchodnom registri. Odporúčame taktiež založenie s.r.o., resp. predaj spoločnosti – ready made firmy už hotovej spoločnosti pripravenej na podnikanie vrátane splateného základného imania čo zabezpečuje splnenie podmienky č. 2 – finančná spôsobilosť.
Finančná spôsobilosť sa preukazuje prostredníctvom základného imania alebo vlastného imania. Pri prvom vozidle sa základné imanie navyšuje o 4 000 eur a na každé ďalšie vozidlo je to minimálne 5 000 eur ( Príklad: na 1. vozidlo = 9 000 eur, 2. vozidlá = 14 000 eur, 3. vozidlá 19 000 eur).
Odborná spôsobilosť sa preukazuje „osvedčením o odbornej spôsobilosti“. Toto osvedčenie sa získava na základe skúšky na príslušnom krajskom úrade. Na skúšku sa musíte prihlásiť písomne a uhradiť poplatok vo výške 100 eur.
POZOR: Tento krok viete vyriešiť aj tak, že si garanta odbornej spôsobilosti nájdete. Môže nim byť váš známy, ktorý disponuje osvedčením o odbornej spôsobilosti.Za garanta odbornej spôsobilosti ho následne vymenujete prostredníctvom menovacieho dekrétu a musíte ho zamestnať – v tomto prípade odporúčame skrátený pracovný úväzok z dôvodu nižších odvodov.
Prepravný poriadok
Na vydanie povolenia je potrebné k žiadosti priložiť v prílohe aj vypracovaný prepravný poriadok spoločnosti.
Technická základňa a preukázanie vlastníctva nákladných vozidiel
Technickou základňou rozumieme priestor pre parkovanie nákladných vozidiel, pre ktoré žiadate licencie. Čiže parkovacie priestory, kde nákladné vozidlá môžu parkovať kedykoľvek bez toho, aby obmedzovali dopravný poriadok obce, respektíve cestnej komunikácie.
POZOR: Na každé vozidlo je potrebná plocha minimálne 60 metrov2.
Vlastníctvo vozidiel preukazujete prostredníctvom technických preukazov, nájomných zmlúv alebo leasingových zmlúv.
Výpis z registra trestov
Výpis z registra trestov nesmie byť starší ako 3 mesiace. Výpis z registra trestov je potrebné doložiť v mene konateľa, spoločníka a garanta odbornej spôsobilosti.
Žiadosť, vrátane všetkých vyššie spomenutých príloh, sa posiela na príslušný okresný úrad v sídle kraja. Úhrada správnych poplatkov vo výške 30 EUR + 20 EUR + 3 EUR ( za každú overenú fotokópiu ) vo forme kolkovej známky, ktorú je potrebné priložiť k žiadosti o vydanie dopravných licencií a k žiadosti o vydanie povolenia prevádzkovateľa nákladnej cestnej dopravy. Lehota na vybavenie vašej žiadosti je 31 dní od podania žiadosti.
POZOR: Po kladnom vybavení vašej žiadosti si nezabudnite do obchodného registra zapísať predmet činnosti „nákladná cestná doprava“ alebo „medzinárodná doprava tovaru po ceste v prenájme alebo za úhradu“ .
Po získaní povolenia prevádzkovateľa nákladnej cestnej dopravy vám úrad na základe jednej žiadosti automaticky vydá aj dopravnú licenciu.
Získanie licencie a povolenia na prevádzkovanie taxislužby a taktiež získanie povolenia prevádzkovateľa nákladnej cestnej dopravy je časovo a byrokraticky náročný úkon. Odporúčame vám všetky kroky vopred konzultovať, aby ste predišli nepríjemným prieťahom na úradoch, získali povolenie v čo najkratšom čase a mohli začať podnikať.
Autor: Fontionnel&Co s.r.o. – korporátne služby pre podnikateľov, ktorých súčasťou je aj asistencia pri získavaní povolení a licencií pre špecifické druhy podnikania.
Dnešnou témou, ktorej sa budeme venovať je praktická časť vymáhania pohľadávok. Ak ste v situácii, že Vám napr. za dodaný tovar resp. službu nebola na základe vystavenej faktúry platba uhradená, máte niekoľko spôsobov ako uvedenú situáciu riešiť.
Aj v tomto prípade platí dôležitosť prevencie. Prevenciou zdĺhavého konania pred všeobecnými súdmi je aj použitie tzv. rozhodcovskej doložky. ( Jedná sa o zmluvné ustanovenie, ktoré určuje pred akým súdom sa bude prípadný spor prejednávať.) Doložka Vám zabezpečí, že predmetná vec sa bude prejednávať pred arbitrážnym súdom. Arbitrážny súd (*rozhodcovský súd) je inštitúcia, ktorá slúži na rýchle prejednávanie sporov, ako ekvivalent všeobecných súdov, ktorý by ich mal odbremeniť od občianskoprávnej agendy. To samozrejme nevylučuje právo zmluvných strán obrátiť sa na všeobecný súd.
Naša rada pre vás: používajte tzv. rozhodcovskú doložku, ktorá vám umožní obrátiť sa na Rozhodcovský súd , vyhnete sa zdĺhavému konaniu na všeobecnom súde.
V tomto článku opíšeme situáciu neuhradenej faktúry a neochoty dlžníka komunikovať.
Prvým spôsobom je kontaktovať dlžníka prostredníctvom emailu, telefónu a v niektorých prípadoch aj osobne.
Ak je táto snaha neúspešná aj pri použití tretej strany (*dobré služby, napr. priateľ, spoločný známy) a vaša faktúra, resp. objednávka neobsahovala vyššie spomenutú rozhodcovskú doložku bude nevyhnutné obrátiť sa všeobecný súd. Rozhodcovskou doložkou rozumieme zmluvné ujednanie, ktoré jasne stanovuje, pred akým súdom sa bude prípadný spor riešiť.
Mnohí sme sa už stretli s niekoľko mesačnými prieťahmi, možno niekoľko ročnými súdnymi prieťahmi na všeobecných súdoch. Práve tento časový faktor je nevýhodou konania na všeobecnom súde.
Inštitút, ktorý slúži na rýchle rozsúdenie sporov je konanie o vydanie platobného rozkazu. Návrh na vydanie platobného rozkazu je ekvivalentom žaloby a slúži na rýchlejšie rozhodovanie spornej veci o nesplatenú pohľadávku. Jedná sa o alternatívnu formou rozhodnutia súdu v občianskoprávnych sporoch. Pri podávaní návrhu na vydanie platobného rozkazu si pripravte finančnú sumu vo výške 6% z hodnoty sporu, minimálne však výške 16,50 EUR. Miestne príslušným súdom je súd podľa bydliska, resp. miesta podnikania dlžníka. Návrh na vydanie platobného rozkazu musí byť vyhotovený v takom počte, koľko je dlžníkov a samozrejme jedno vyhotovenie pre súd. Súdny poplatok je možné zaplatiť kolkami, alebo prevodom na účet po výzve, ktorá vám bude zo súdu doručená.
Veľmi dôležitý je aj fakt, že do návrhu o vydanie platobného rozkazu môžete uviesť návrh rozhodnutia, ktoré má súd vydať v prípade ak nevydá platobný rozkaz. Tento návrh rozhodnutia môže byť obsiahnutý v návrhu na vydanie platobného rozkazu.
Úskalím je v prípade podania návrhu na vydanie platobného rozkazu vytýčenie pojednávania. Stáva s to najmä v prípadoch, ak dlžník podá opravný prostriedok zvaný odpor do pätnásť dní od doručenia odporu. Je na mieste otázka, končí konanie podaním odporu? Odpoveďou je nie. Konanie naďalej pokračuje a súd nariadi ústne pojednávanie spornej veci. Zmyslom tohto inštitútu je ochrana oboch strán. Ak disponujete všetkými potrebnými materiálmi, ktoré dokazujú existenciu Vašej pohľadávky nemáte sa čoho obávať. Musíte sa však obrniť náležitou trpezlivosťou.
Naša rada pre vás: Ak sa ocitnete v pozícii, že niekto podá návrh na vydanie platobného rozkazu, ktorý je nedôvodný, resp. ste uvedenú pohľadávku už splatili môžete sa vyššie spomenutým odporom brániť.
Po bezúspešnej komunikácii s dlžníkom, ktorá nepriniesla reálne splatenie záväzku, a absencii rozhodcovskej doložky sme sa obrátili na všeobecný súd s návrhom na vydanie platobného rozkazu.
Doložili sme všetky potrebné dôkazy preukazujúce oprávnenosť nášho návrhu a reálnu existenciu nesplatenej pohľadávky.
Po zaplatení súdneho poplatku, ktorého výška sa odvíja od dlžnej sumy (6% z hodnoty sporu), minimálne však 16,50 EUR sme na vydanie rozhodnutia čakali približne tri mesiace.
Je nutné pripomenúť, že po úspešnom vydaní platobného rozkazu, resp. rozhodnutia vo veci, Váš poplatok a úroky z omeškania uhrádza odporca, v tomto prípade dlžník.
Po vydaní rozhodnutia je dôležité, kedy toto predmetné rozhodnutie nadobudne právoplatnosť.
Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť a dlžník mal tri kalendárne dni na uhradenie svojej pohľadávky spolu s príslušenstvom, ktoré sme navrhovali v návrhu na vydanie platobného rozkazu.
V prípade, ak by dlžník nezaplatil, je možné právoplatné rozhodnutie postúpiť na exekúciu.
Z uvedeného vyplýva nesporná výhoda tzv. rozhodcovskej doložky, ktorá zabezpečí vydanie rozhodnutia v podstatne kratšej lehote a taktiež, právoplatné rozhodnutie sa stáva vykonateľným exekučným titulom pre exekútora.
Rozhodcovská doložka bola obsiahnutá/nebola obsiahnutá na faktúre, objednávke, zmluve. Vaše možnosti:
Naša rada pre vás: Rozumným riešením je osloviť profesionálnu spoločnosť, ktorá sa zaoberá analýzou pohľadávok, ich vymáhaním pohľadávok a prostredníctvom ktorej sa k svojim peniazom dostanete.
Radi vám poradíme, obráťte sa na nás, a využiť našu službu vymáhanie pohľadávok. Starosti nechajte na nás.
Spoločnosť FONTIONNEL s.r.o. je zárukou korektnosti a pomôže vám s vymáhaním vašich pohľadávok. Svojimi skúsenosťami zabezpečí profesionálne služby v tejto oblasti a vašu spokojnosť.
Neváhajte nás kontaktovať +421919 988 888
Kontaktujte nás telefonicky v pracovných dňoch od 7.30 do 17.00