Nasledujúce riadky vám priblížia problematiku prevádzkovania taxislužby v podmienkach Slovenskej republiky v zmysle zákona č.56/2012 Z.z. o cestnej doprave. Dozviete sa taktiež odpovede na najčastejšie diskutované otázky v danej oblasti. Ak sa rozhodujete začať podnikať v taxislužbe, alebo si chcete overiť vaše momentálne znalosti o téme taxi, článok je určený práve vám.
Taxislužbou rozumieme prevádzkovanie osobnej prepravy jednotlivcov, alebo skupiny cestujúcich vykonávanej prostredníctvom vozidiel taxislužby do cieľového miesta na základe zmluvy o preprave osôb.
Príslušným orgánom je Okresný úrad v sídle kraja, odbor cestnej dopravy a pozemných komunikácii. Miestna príslušnosť sa určuje prostredníctvom sídla spoločnosti, miesta podnikania, v prípade prihlášky na skúšky podľa miesta bydliska žiadateľa.
Príklad: spoločnosť má sídlo v Šuranoch, príslušným bude Okresný úrad v Nitre.
Koncesia na prevádzkovanie taxislužby sa vydáva s územnou platnosťou pre príslušný kraj. V takomto prípade, vydáva koncesiu miestne príslušný úrad, v tomto prípade Okresnú úrad v Nitre. Je možné, že Okresnú úrad v Nitre požiada Okresnú úrad v Bratislave o súhlas s vydaním koncesie pre Bratislavský kraj. Tento postup má podmienku, a tou je súhlas Okresného úradu v Bratislave. Ak s uvedeným nebude súhlasiť, Okresný úrad v Nitre takúto koncesiu nevydá.
Nakoľko bola uvedené živnosť zrušená, a všetky prepravy osôb vozidlami do 9 miest vrátane vodiča sú subsumované pod prevádzkovanie taxislužby, je nevyhnutné získať koncesiu na prevádzkovanie taxislužby. Týka sa to aj príležitostných prepravcov, prepravcov prepravujúcich napr. zamestnancov opatrovateľskej činnosti do zahraničia, prepravcov prepravujúcich osoby na letiská atď.
Z dôvodu, že preprava osôb vozidlami s obsaditeľnosťou najviac deväť osôb vrátane vodiča nie je jednotne upravená v rámci Európskej únie, sa uplatňuje vnútroštátny právny poriadok konkrétneho štátu. Na územie Rakúska môžete s vašou koncesiou osoby dopraviť, avšak na prepravu osôb z územia Rakúska je nutné špeciálne povolenie na osobnú príležitostnú dopravu vykonávanú malými vozidlami (Klienbusse). Z toho vyplýva, že preprava tam je od povolení oslobodená.
Príklad: na územie Rakúska môžete cestujúceho odviesť. Napr. na letisko. Nepotrebujete špeciálne povolenie. V prípade prepravy cestujúceho z územia Rakúska je nutné osobitné povolenie.
V súčasnosti vozidlo taxislužby v deň podania žiadosti o vydanie koncesie na prevádzkovanie taxislužby musí spĺňať podmienku veku, že nie je staršie ako osem rokov odo dňa uvedenia do prevádzky. Po splnení tejto podmienky môže podnikateľ vozidlo používať ako vozidlo taxislužby počas platnosti koncesie tj. 10 rokov od jej udelenia. Najazdené kilometre vozidla nie sú obmedzené. Podmienkou sú aj platné protokoly EK a STK, ktoré je nutné vykonávať každý rok bez ohľadu na vek vozidla.
Príklad: vozidlo bolo uvedené do prevádzky 15.8. 2007, má platnú EK a STK na rok 2014 je možné ho zaevidovať do koncesie a vykonávať s ním taxislužbu 10 rokov odo dňa udelenia koncesie. Podmienkou sú každoročné kontroly EK a STK.
Vozidlo je zaevidované v koncesii, v ktorej má pridelené evidenčné číslo. Z tohto dôvodu nemôže byť zaregistrované a zaevidované v inej koncesii na prevádzkovanie taxislužby.
V taxislužbe rozlišujeme dva druhy odbornej spôsobilosti
V prvom prípade sa jedná o spôsobilosť tzv. vedúceho dopravy, ktorý musí byť ustanovení v spoločnosti resp. pri živnostenskom oprávnení a svojou odbornou činnosťou riadi dopravnú spoločnosť. Druhý prípad sa týka spôsobilosti už konkrétneho vodiča na výkon jeho zamestnania.
Príklad: konateľ spoločnosti je držiteľom odbornej spôsobilosti prevádzkovateľa taxislužby, zároveň podá žiadosť o vydanie preukazu vodiča a zastáva obe funkcie.
Je nutné splniť nasledovné podmienky:
* Uspieť na skúškach odbornej spôsobilosti vodiča taxislužby* týka sa prípadov, že nemáte potrebnú prax, resp. odbornú spôsobilosť.
V prípade, že ste držiteľom odbornej spôsobilosti prevádzkovateľa taxislužby bude vám preukaz vodiča vydaný bez skúšky na základe žiadosti. Ak ste vykonávali povolanie vodiča vozidla taxislužby nepretržite dlhšie ako tri roky, bude vám preukaz vodiča vydaný bez skúšok, po posúdení predložených dokumentov príslušným úradom.
Príklad: žiadateľ ako dôkaz nepretržitého výkonu činnosti dokladá napr. pracovnú zmluvu, menovací dekrét, čestné vyhlásenie, potvrdenie zamestnávateľa a podobne.
Vodič vozidla taxislužby musí byť v pracovnoprávnom pomere k prevádzkovateľovi taxislužby na týždenne stanovený čas tz. že musí mať s prevádzkovateľom pracovnú zmluvu. Vodič taxislužby môže vykonávať svoje povolanie aj ako samostatne zárobkovo činná osoba.
Príklad: buď bude vykonávať svoje zamestnanie na pracovnú zmluvu, alebo na pracovnú zmluvu so skráteným úväzkom, resp. ako samostatne zárobkovo činná osoba SZČO.
Po získaní koncesie je nutné dať zapísať predmet podnikateľskej činnosti v znení na koncesii napr. vnútroštátna taxislužba do obchodného registra. Je to nutné z dôvodu, že podnikateľ môže fakturovať len to, čo je predmetom jeho podnikateľskej činnosti. Zároveň je potrebné činnosť začať vykonávať, nakoľko v prípade, že činnosť nebude do 30 dní odo dňa vydania povolenia bez relevantného dôvodu vykonávaná, môže prísť k odobratiu koncesie. V prípade záujmu poskytovať aj prepravu z členských štátov EÚ je možné získať povolenia na základe vnútroštátnych právnych poriadkom predmetného štátu.
Mnohí z vás, ktorí by radi začali s podnikateľskou činnosťou v čo najkratšom časovom horizonte majú na výber z dvoch možností ako rozbehnúť podnikanie prostredníctvom právnickej osoby „s.r.o.“. Začať môžete založením novej spoločnosti s ručením obmedzeným alebo nadobudnutím obchodného podielu v existujúcej sro. V tomto článku sa budeme venovať časovo a byrokraticky výhodnejšej variante, ktorou je – kúpa čistej s.r.o. tzv. ready-made spoločnosti. Prezradíme vám spôsoby ako si overiť „čistotu“ spoločnosti s ručením obmedzeným a nedostať sa tak do vážnych problémov.
Pred nadobudnutím obchodného podielu v s.r.o. je dôležité overiť históriu spoločnosti z právneho a ekonomického hľadiska. Rozhodnúť sa môžete medzi spoločnosťami s účtovnou históriou a spoločnosťami, ktoré boli založené za účelom ďalšieho predaja – ready made spoločnosti, ktoré nevykonávali žiadnu podnikateľskú činnosť a zaručujú absenciu akejkoľvek „účtovnej či právnej vady“. Pri rozhodovaní si dôkladne premyslite, či plánujete podnikať prostredníctvom spoločnosti, ktorá je registrovaná ako platca dane z pridanej hodnoty ( DPH ) alebo nie. Každá z variant má svoje výhody aj nevýhody. Na trhu ponuky sa objavujú obe varianty spomínaných firiem.
Splatené základné imanie (v niektorých prípadoch aj vyššie imanie ako je minimálna čiastka 5 000 €).
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Slovenskej republiky – má pridelené IČO aj DIČ – je možné s ňou začať okamžite podnikať.
Spoločnosť je registrovaná ako platca DPH ( má pridelené IČ DPH).
POZOR: Kúpou „čistej“ ready-made spoločnosti ušetríte množstvo času, ktorý by ste museli stráviť na úradoch. Nie je potrebné chodiť na živnostenský úrad, registrový súd, daňový úrad, mestský úrad. Pri kúpe s.r.o. môžete podnikať do 7 dní. Naopak pri založení novej spoločnosti a následnej registrácie k DPH môžeme hovoriť až o 50 kalendárnych dňoch.
Čistou spoločnosťou môžeme nazvať takú s.r.o., ktorá je z účtovnej i právnej stránky preverená. To znamená, že „čistotu“ alebo bezdĺžnosť spoločnosti si môžete overiť prostredníctvom písomnej žiadosti o vydanie potvrdenia, že inštitúcia, resp. úrad (zdravotná poisťovna, sociálna poisťovňa, správca dane – daňový úrad, colný úrad) neeviduje voči žiadateľovi (spoločnosti, ktorej obchodný podiel sa ide prevádzať) nedoplatky. Bezdlžnosť s.r.o. si môžete overiť na portáloch jednotlivých poisťovní a úradov. Nedá sa však potvrdiť aktuálnosť týchto zoznamov.
POZOR: Odporúčame každú inštitúciu navštíviť osobne, resp. podať písomnú žiadosť o vydanie potvrdenia o bezdlžnosti.
PRÍKLAD Z PRAXE: Vydaním písomného potvrdenia o bezdlžnosti nemusí byť firma bez záväzkov a „bezproblémová“. Daňový úrad môže mať začatú, tým pádom neukončenú daňovú kontrolu voči subjektu ( s.r.o. ), ktorý je v čase vydania potvrdenia o bezdlžnosti skutočne bez akéhokoľvek dlhu. Avšak, ak kontrola zistí nedostatky v účtovaní, môže nastať patová situácia a skutočne vážny problém – dodanenie, pokuta. Aj pre tieto prípady odporúčame kúpu ready-made spoločnosti bez akejkoľvek účtovnej histórie.
Pred tým ako sa rozhodnete nadobudnúť obchodný podiel v s.r.o., ktorá je platcom DPH vám odporúčame aby ste si overili či v skutočnosti platcom DPH je a nebola mu registrácia k DPH z akéhokoľvek dôvodu odobraná. Informácie nájdete tu – Zoznam daňových subjektov registrovaných k DPH.
POZOR: V praxi sa častokrát stáva, že spoločnosť je skutočne registrovaná k DPH, avšak môžu existovať dôvody na zrušenie registrácie pre DPH. Overte si, či spoločnosť, ktorú „kupujete“ nie je na danom zozname. Po nadobudnutí obchodného podielu môžete zistiť, že registráciu k DPH vám správca dane odobral! Zoznam nájdete tu – Zoznam platiteľov dane z pridanej hodnoty, u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie pre DPH
Pri kúpe s.r.o. odporúčame využiť užitočný nástroj vďaka, ktorému získate štatistické informácie ku konkrétnej spoločnosti s ručením obmedzeným. Je ním portál FinStat.
Prehľadne a rýchlo sa dozviete o tržbách, výnosoch a ziskoch spoločnosti. Taktiež máte k dispozícií súvahu, výkaz ziskov a strát, účtovné závierky konkrétnej spoločnosti s ručením obmedzeným.
Ďalší z nástrojov ako si preveriť okolnosti týkajúce sa spoločníkov či konateľov v s.r.o. je obchodný register. Po nahliadnutí do úplného výpisu spoločnosti viete zistiť, či má spoločnosť pôvodných zakladateľov/ spoločníkov, či už bol obchodný podiel prevádzaný, či spoločnosť pravidelne menila svoje sídlo atď. Zistíte taktiež či spoločníci a konatelia figurujú v iných spoločnostiach, ktoré sa nachádzajú v konkurze alebo v likvidácií.
Spoločnosť s ručením obmedzeným na Slovensku môže kúpiť občan ktoréhokoľvek členského štátu Európskej únie i tretích krajín. Osoba, ktorá sa chce stať spoločníkom v s.r.o. musí spĺňať nasledovné podmienky:
minimálne 18 rokov veku života
spôsobilosť na právne úkony
Na internete sa nachádza množstvo inzercií, týkajúcich sa výhodného predaja s.r.o. Niektoré z inzercií ponúkajú dokonca predaj spoločností za náklady. To znamená, že zaplatíte notárske poplatky a spoločnosť je vaša. Pôvodný majiteľ/spoločník si nenárokuje na odmenu. Odporúčame dôkladné preverenie práve takýchto spoločností, nakoľko sa môžete dostať do vážnych problémov a váš štart podnikania nebude radosťou ale starosťou.
Momentálna situácia v župách je taká, že výšku cestnej dane si jednotlivé župy stanovujú samostatne a nezávisle od štátu. V najbližšom období sa to má zmeniť.
Tým, že stanovenie výšky cien za cestnú daň je v kompetencii župy, vznikajú markantné rozdiely vo výške platieb, ktoré podnikatelia za vlastné vozidlo využívané na pracovné účely musia uhradiť medzi jednotlivými samosprávnymi krajmi.
Táto negatívna skutočnosť by sa mala v blízkej dobe zmeniť. Iniciatíva prišla priamo z ministerstva financií návrhom, aby bola výška sadzby dane z motorových vozidiel jednotná nezávisle od toho, kde je konkrétne pracovné vozidlo registrované. Spomenutý návrh sa momentálne nachádza v pripomienkovom konaní. Jednotná sadzba dane z motorových vozidiel by mala byť vo výške 180 € v každej župe.
Táto správa je v ponímaní podnikateľov určite pozitívna, keďže už dlho daný nedostatok horlivo kritizovali hlavne z dôvodu, že používaním rovnakého vozidla bol zvýhodňovaný podnikateľ z jednej župy na úkor podnikateľa z inej časti Slovenska. S určitosťou možno konštatovať, že najviac sa dotkne daná zmena dopravcov s nákladnými vozidlami s hmotnosťou nad 3,5 t. Nové zmeny týkajúce sa jednotnej sadzby dane budú zavedené aj v prospech dopravcov, ktorých vozidlá nebudú staršie ako 2 roky, čím chce štát zvýhodniť hlavne vozidlá šetrnejšie k životnému prostrediu. Naopak najviac na danú zmenu doplatia dopravcovia, ktorých vozidlá budú staršie ako 10 rokov, čo sa odzrkadlí hlavne vo vyššej sadzbe daňového zaťaženia a to konkrétne v 20 % prirážke k základu dane.
Ostáva len dúfať, že podobné zmeny vo forme ústupkov budú do budúcna pokračovať a zoberieme si príklad aj od našich západných susedov, kde výška úľav dosahuje až 48 %. Z globálneho pohľadu ťažko odhadnúť či zmena poteší všetkých dopravcov, faktom však ostáva, že časť dopravcov svoj vozový park presunula s registráciou do zahraničia, možno to je aj jeden z dôvodov zákonodarcu ako ich prilákať späť a prinavrátiť ušlé príjmy do rozpočtov samosprávnych krajov.
Najbližším obdobím, od kedy by mali danú zmenu podnikatelia pocítiť bude pri úhrade dane za rok 2015. Štát touto a ďalšími zmenami zameranými na zvýhodnenie elektromobilov a vozidiel s hybridným pohonom príde o takmer 9 miliónov €. Je to hlavne z dôvodu, že príjem, ktorý by pred zavedením tejto zmeny jednotlivé župy vybrali im bude štát riešiť vo forme kompenzácie.
Aké dôvody vedú podnikateľov k výmazu firmy z obchodného registra? Akým spôsobom sa dá spoločnosť vymazať? Ktorý, zo spôsobov je pre mňa najrýchlejší a najlacnejší? Týkajú sa ma daňové licencie v procese likvidácie spoločnosti? Je možné, že by som celý proces výmazu prenechal na externú spoločnosť? Odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
Motívov pre ukončenie podnikania môže byť v životnom cykle každého podnikateľa niekoľko. Či už je to zlé hospodárenie, nepriaznivá situácia na trhu, rodinné pomery alebo jednoducho nevôľa pokračovať v podnikateľskej činnosti. Frekventované sú aj prípady, kedy nositeľ biznisu drží podiely vo viacerých spoločnostiach čo sa s odstupom času ukáže ako neefektívne až zbytočné. Vo všetkých uvedených prípadoch však v mysli kompetentného prichádza do úvahy iba jediný scenár – zbavenie sa toho čo je na príťaž.
Adekvátne vzniknutej situácii je nutné voliť aj spôsob akým bude podnikateľská činnosť ukončená. Nie je jedno či je spoločnosť v úpadku alebo sa spoločník rozhodol odísť do dôchodku. Pri nesprávne zvolenom postupe môže byť namiesto zrušenia spoločnosti problém na krku ešte väčší. Prinajmenšom v podobe prieťahov v procese , ďalším vyhodeným peniazom či dokonca vyvodenie zodpovednosti voči predstaviteľovi danej spoločnosti. Známe sú dôvody kedy podnikateľ musel firmu zrušiť pre absenciu práva k užívaniu sídla, či dokonca zanedbaniu vedenia účtovníctva. Je preto veľmi dôležité situáciu starostlivo analyzovať a postupovať v celom procese za odbornej starostlivosti.
Ak je dôvodom pre rozhodnutie firmu „zatvoriť“ práve platobná neschopnosť v podobe úpadku či predĺženia, nevyhnutné je na danú spoločnosť vyhlásiť konkurz. Firma má teda viac záväzkov ako majetku, respektíve nemá žiaden majetok ale záväzky eviduje najmenej voči 2 veriteľom – v tomto prípade si treba určite splniť povinnosť vyhlásenia konkurzu. Pri vyhlásení konkurzu sú možné 2 scenáre. V prípade, že majetok firmy dosahuje hodnotu 0 alebo menej ako 6 638 , 78 EUR , konkurzné konanie začaté nebude a spoločnosť bude za najlepších podmienok do 2 mesiacov zrušená, respektíve vymazaná. Pokiaľ je majetok firmy vyšší ako uvedená hodnota , konkurzné konanie začaté bude a finále v podobe zrušenej spoločnosti je v nedohľadne. Priemerná dĺžka konkurzov je na Slovensku cca 4 roky.
Upozornenie: Snaha konanie urýchliť a vymazať firmu z obchodného registra bez zbytočných opletačiek býva často motiváciou podnikateľov k upravovaniu stavu majetku do uvedenej hodnoty. Považujeme za nutné upozorniť na fakt, že účtovná a reálna hodnota majetku sa musí zhodovať. Akékoľvek „rýchle“ zásahy v podobe vyrovnávania stavu pokladne či rozpredávania majetku blízkym firmám môžu po ich odhalení podnikateľovi skôr uškodiť ako pomôcť. Najistejším riešením preto ostáva ponechať všetko v pôvodnom stave a spoľahnúť sa na prácu správcu.
Za pomerne frekventované považujeme situácie kedy spoločnosť nedisponuje ani majetkom, ani záväzkami. V takomto prípade sa ponúka viacero spôsobov zrušenia/výmazu spoločnosti z obchodného registra. Záleží iba od času a finančných prostriedkov , ktoré chce tomuto procesu podnikateľ obetovať. Za najmenej byrokraticky náročné možno pokladať zrušenie spoločnosti z moci súdu. Aplikuje sa v situáciách kedy k firme napríklad neexistujú účtovné závierky a iný fundovanejší postup by tak nebolo možné úspešne sprocesovať. Ďalšie situácie sú taktiež viac menej „patové“. Firme bolo zrušené právo k užívaniu sídla, absencia štatutárneho orgánu či dokonca smrť spoločníka – to všetko sú relevantné dôvody pre zrušenie z moci súdu – ex offo.
Veľmi obľúbeným spôsobom výmazu z OR SR je zrušenie spoločnosti s likvidáciou. Dôvodom pre výber tohto spôsobu býva jeho určitosť a presnosť. Aplikujeme ho pri spoločnostiach s majetkom i bez majetku. Úspešné ukončenie procesu likvidácie si vyžaduje veľmi jasnú históriou v podobe perfektne spracovaných účtovných závierok a evidencie účtovníctva. V častých prípadoch býva likvidácia iniciovaním daňovej kontroly, ktorú je pre úspešnosť celého konania nutné absolvovať na jednotku. Na druhej strane, alternatíva likvidácie ponúka možnosť jasného naplánovania a dohľadnosti ukončenia procesu. Obľúbenou výhodou je absencia platenia daňových licencií pre firmy v statuse „ v likvidácií“. Aby boli všetky uvedené výhody zaistené , vrelo odporúčame odbornú starostlivosť v podobe súčinnosti účtovníka a právnika.
Zaujímavým spôsobom ukončenia podnikania je zrušenie bez likvidácie – splynutím respektíve zlúčením. Zlúčením/splynutím dochádza k presunu práv a povinností, aktív aj pasív „zrušovanej“ spoločnosti na takzvanú „nástupnícku“ spoločnosť. Podnikatelia, ktorí majú v portfóliu 2-3 nepotrebné spoločnosti tak dokážu za pomerne krátku dobu tieto firmy zrušiť a centralizovať práva, povinnosti, aktíva aj pasíva do jednej – aktívnej firmy. Žiaden z potenciálnych veriteľov tak nebol ukrátený, majetok i záväzky len zmenili svoju hlavičku. Tento „rýchly proces“ býva často zneužívaný kontroverznými podnikateľmi, ktorí svoje zadlžené firmy týmto spôsobom rušia s cieľom vyhnutia, respektíve presunutia zodpovednosti na nástupnícku – nastrčenú spoločnosť. Prirodzene, nástupnícka spoločnosť je vo vlastníctve bieleho koňa alebo dokonca zahraničnej spoločnosti, ktorej vedenie nie je možné dohľadať. Podnikateľ, ktorého firma má záväzky a rozhodne sa pre takýto postup balansuje na tenkom ľade. Jeho povinnosťou je vyhlásiť konkurz.
Paradoxne za rýchly postup možno považovať práve návrh na vyhlásenie konkurzu. Ak spoločnosť nedosiahne stanovenú hodnotu (viď. vyššie), jej zrušenie možno predpokladať do 3 mesiacov. Ak je stanovená hodnota majetku presiahnutá a konkurz začne, dĺžka konania môže trvať roky.
Zrušenie bez likvidácie predstavuje taktiež pomerne rýchlu a efektívnu variantu zrušenia spoločností. Pokiaľ sa nejedná o cezhraničnú variantu, tak prechod práv a povinností a teda zrušenie predmetnej spoločnosti môže prebehnúť aj do mesiaca.
Časove náročnejší je proces zrušenia s likvidáciou. Vyžaduje si splnenie určitých krokov, ktoré majú zo zákona jasne stanovenú lehotu. Jednou z nich je povinnosť zverejnenia spoločnosti v statuse „ v likvidácii“ v Obchodnom vestníku SR. Zákonom stanovená lehota je 3 mesiace. K nej je nutné pripočítať časové náklady pozostávajúce z vyhotovenia účtovných závierok, vyžiadania potrebných potvrdení a súhlasov správcu dane či samotný návrh na vstup a ukončenie likvidácie v Obchodnom registri SR. Pri zachovaní najlepších podmienok tak likvidácia v optimálnom prípade zaberie cca 5 mesiacov. Horná hranica nie je určená. Známe sú prípady, kedy sa likvidácia ťahala aj 10 rokov – takéto výsledky sú však dielom nezodpovedných konateľov, respektíve postupovania bez odbornej starostlivosti.
Posledné miesto v rýchlosti procesu patrí nepochybne zrušenie spoločnosti z moci súdu – ex offo. Tento úkon nemá zákonom stanovenú lehotu. Súd z vlastnej moci skúma okolnosti danej spoločnosti čomu adekvátne aj rozhodne. Výzvy konateľov na odstránenie nedostatkov, predloženie závierok, potvrdení či preukázanie vzťahu k sídlu spoločnosti môže trvať mesiace. Zrušenie z moci súdu – ex offo – štandardne trvá 1 – 2 roky.
Priamo úmerne vážnosti situácie spoločnosti rastie aj finančný náklad na jej korektné ukončenie. Analogicky, za najdrahšie možno považovať konkurzné konanie. Už samotný poplatok za predbežné trovy správcu vyjde na 1660 EUR. Celá čiastka musí byť splatená na účet štátnej pokladnice ešte pred podaním návrhu. Náklady na odbornú starostlivosť sa pohybujú na úrovni od 700 EUR. Táto suma však zďaleka nemusí byť konečná. V komplikovanejších prípadoch je treba počítať so zvýšeným objemom služieb čo odzrkadlí aj konečnú cenu. Celkové náklady na konkurzné konanie možno v priemere odhadnúť na cca 3000 EUR.
Finančné náklady pri zrušení s likvidáciou primárne zaraďujeme na druhé miesto. Hoci výška súdnych a správnych poplatkov predstavuje spolu 53 EUR, odborná starostlivosť a služby s ňou spojené sa môžu pohybovať od 400 do 1000 EUR v závislosti od zložitosti situácie. Osobitnou kategóriou je odmena likvidátora. Ten si za svoje úkony môže podľa zákona účtovať 10% z likvidačného zostatku. Funkcia likvidátora predstavuje súhrn činností veľmi podobných činnostiam vo funkcii konateľa, keďže likvidátor plní v čase likvidácie funkciu štatutárneho orgánu. Pre ušetrenie finančných nákladov odporúčame, aby likvidátorom spoločnosti ostal konateľ/spoločník spoločnosti. Ďalším z nákladov v likvidácii je 14% odvod z likvidačného zostatku do zdravotnej poisťovne.
Zrušenie spoločnosti bez likvidácie – zlúčením alebo splynutím , si vyžaduje veľmi starostlivé vyhotovenie zmluvnej dokumentácie. Súdne poplatky sa platia vo výške štandardných zmien v spoločnosti, to jest 33 EUR/ 1 zmena. Významným nákladom je nutnosť vyhotovenia zmlúv vo forme notárskej zápisnice, ktorej cena sa ráta percentuálne od výšky základného imania zlučovaných spoločností podľa tabuliek komory notárov. Celkové náklady v procese zlúčenia/splynutia tak začínajú na úrovni cca 700-800 EUR vrátane súdnych poplatkov. Horná hranica je určená výškou základného imania.
Najmenej finančne náročné je zrušenie z moci súdu. Takýto úkon si nevyžaduje notársku zápisnicu ani odmenu likvidátora . Celý proces sa dá zvládnuť už pri sume 300 EUR vrátane súdnych poplatkov.
Podľa zákona o dani z príjmov sa spoločnosti, ktorá sa nachádza v konkurze alebo v likvidácií daňová licencia netýka. Nie je nutné aby bol proces likvidácie či konkurzu aj riadne ukončený. Stačí aby bolo konanie oficiálne zahájené – daňovú licenciu v takom prípade odvádzať netreba. Vstup do likvidácie, či vyhlásenie konkurzu je možné začať už v priebehu 2 týždňov.
Možnosť zrušenia bez likvidácie ( zlúčenie, splynutie ) takéto privilégium neposkytuje. Krátkosť celého procesu zabezpečuje, že čas, ktorý je na zrušenie vynaložený nespôsobí značnú finančnú ujmu v podobe vysokej alikvotnej čiastky z daňovej licencie.
Opačne je tomu pri zrušení z moci súdu – ex offo. Pre nekonečnosť konania je práve povinnosť platenia daňových licencií odstrašujúcim faktorom. Vo veľa prípadoch nečinných firiem volia podnikatelia likvidáciu a ex offo prichádza do úvahy ako konečná – bezvýchodisková možnosť.
V praxi sa často stretávame s prípadmi kedy si zrušenie spoločnosti podnikatelia realizujú po vlastnej línií. Takéto postupovanie nemusí byť v každom prípad neprijateľné, formuláre a žiadosti sú voľne dostupné na stránkach ministerstiev a rôznych poradenských portáloch. Každý prípad je jedinečný a má svoje úskalia, ktoré nemusia byť hneď v úvode zjavné. V náročnejších prípadoch, kedy sa spoločnosť nachádza v úpadku a číhajú na ňu veritelia , je odborná starostlivosť v podobe korelácie ekonóma a právnika nevyhnutná. Odporúčaním je nenechávať proces na vlastných pleciach a zveriť celú agendu špecializovanej spoločnosti. Úspora finančných nákladov na odbornej starostlivosti môže vyústiť do nepríjemností, ktoré v konečnom dôsledku zhltnú ďalšie financie. Na strane druhej, voľba spoľahlivého partnera zaistí nielen bezproblémovosť ale aj pohodlnosť celého procesu – veľké množstvo úkonov je možné vykonať na základe splnomocnenia.
Rozhodli ste sa ukončiť podnikanie a neevidujete v spoločnosti žiadne záväzky? Povieme vám o možnostiach ako zrušiť neaktívnu/spiacu s.r.o.
Zameriame sa na výber správneho spôsobu ako vymazať spoločnosť s ručením obmedzeným z obchodného registra s čo najnižšími finančnými nákladmi a zároveň budeme klásť dôraz na rýchlosť výmazu z OR SR.
Zavedenie daňových licencií zapríčinilo nárast záujmu o zrušenie s.r.o. / výmaz spoločnosti z OR SR. V mnohých prípadoch sa jednalo najmä o také spoločnosti, ktoré mali podnikatelia v „zálohe“ a s ktorými podnikali príležitostne. Samozrejme existujú aj ďalšie dôvody na zrušenie neaktívnej s.r.o., ako napríklad odchod do dôchodku, nízke zisky alebo ukončenie podnikania z dôvodu zamestnania sa na trvalý pracovný pomer a pod.
Pri spoločnosti, ktorá má alebo nemá majetok a neeviduje žiadne záväzky existujú nasledujúce spôsoby ako ukončiť podnikanie:
Zrušenie neaktívnej s.r.o. bez likvidácie môže z časového hľadiska trvať aj 24 mesiacov. Súdu na daný úkon nie je určená zákonná lehota. Musíme upozorniť na fakt, že na tento prípad sa nevzťahuje ustanovenie zákona o dani z príjmov ako pri likvidácií a konkurze a teda až do úplného výmazu z OR SR sa jej budú týkať daňové licencie v plnej miere. Hlavnou výhodou sú nízke poplatky za úkon.
Zrušenie neaktívnej s.r.o. s likvidáciou patrí medzi najefektívnejšie spôsoby ako ukončiť podnikanie. Výmaz z obchodného registra môže byť zrealizovaný už za cca 5 mesiacov. Nízke poplatky považujeme za ďalšiu výhodu. Firmy v likvidácií sú od daňovej licencie oslobodené!
Odpredaj spoločnosti prichádza do úvahy len vtedy, ak existuje potenciálny záujemca, ktorý by nadobudol obchodný podiel a vašu spoločnosť tak „kúpil“. Tento spôsob ukončenia podnikania je najrýchlejší a najlacnejší – dokonca môžete obchodný podiel predať odplatne a so ziskom. Za problematické môžeme považovať to, že záujemcovia o kúpu spoločnosti sa hľadajú pomerne ťažko a nie každý je ochotný podstupovať riziko, že sa v spoločnosti objavia akékoľvek skryté záväzky.
Z vyššie uvedených spôsobov môžeme konštatovať, že zrušenie spoločnosti s likvidáciou vám prinesie garanciu úplného výmazu neaktívnej sro z obchodného registra za pomerne krátky čas, nízke náklady a taktiež sa vyhnete daňovej licencii. Odpredaj spoločnosti odporúčame len vtedy, ak sa stane novým majiteľom vašej spoločnosti skutočne seriózna osoba a nepoškodí vaše dobré obchodné meno v obchodných stykoch.
Ako zmeniť spoločníka v spoločnosti s ručením obmedzeným ? Ako s tým súvisí obchodný podiel a čo presne predstavuje ? Na čo si treba dať pozor pri prevode obchodného podielu a zmene spoločníka v s.r.o.? Aké dokumenty je potrebné pripraviť a koľko vás to bude všetko stáť sa dozviete v tomto článku.
Na začiatok je potrebné aby sme si ujasnili vzájomný vzťah medzi spoločníkom a obchodným podielom. Vklad jediného spoločníka do spoločnosti nesmie byť nižší ako 5000 € čomu zodpovedá aj minimálna možná hodnota základného imania. V prípade viacerých spoločníkov je nutné zachovať minimálnu výšku vkladu na úrovni 750 €. Obchodný podiel je pomerným vyjadrením vkladu do základného imania. Za zásadný rozdiel by sme mohli považovať najmä skutočnosť, že základné imanie predstavuje nominálnu hodnotu vloženého peňažného/nepeňažného vkladu, pričom obchodný podiel odráža percentuálny podiel účasti v spoločnosti. Ďalším rozdielom je fakt, že obchodný podiel možno prevádzať z jedného spoločníka na druhého a základné imanie môže ostať nezmenené.
Obchodný podiel spoločnosti možno previesť na jednu alebo viac fyzických či právnických osôb, ak to spoločenská zmluva výlučne nezakazuje.
RADA: Prevod obchodného podielu na iného spoločníka je najčastejším spôsobom ako zo spoločnosti s ručením obmedzeným vystúpiť a ukončiť tak pôsobenie v predmetnej spoločnosti. Iná forma dobrovoľného vystúpenia zo spoločnosti neexistuje.
Zmluva o prevode obchodného podielu
Prevod obchodného podielu je bez tejto zmluvy nulitný. Zmluva musí mať písomnú podobu a používa sa v prípadoch odplatného, ale aj bezodplatného prevodu obchodného podielu. Pravosť podpisov prevádzajúceho aj nadobúdateľa musí byť úradne osvedčená.
Čo všetko musí zmluva o prevode obchodného podielu obsahovať ?
RADA: V zmluve o prevode obchodného podielu je vhodné uvádzať aj skutočnosť týkajúcu sa prechodu zodpovednosti a ručenia za prípadné záväzky vzniknuté z minulej činnosti spoločnosti.
Dodatok k zakladateľskej listine/spoločenskej zmluve
Je povinný a dôležitý z pohľadu úpravy spoločenskej zmluvy pri viacosobovej obchodnej spoločnosti alebo zakladateľskej listiny pri jednoosobovej obchodnej spoločnosti. V dodatku sa spíšu zmeny, ktoré boli uskutočnené v dôsledku prevodu obchodného podielu, čiže skutočnosti, ktoré sa zmenili od posledného znenia spoločenskej zmluvy/ zakladateľskej listiny. Rovnocenným dokumentom je spísanie úplného znenia spoločenskej zmluvy/ zakladateľskej listiny, v ktorej sa uvedú pozmenené údaje, samozrejme, ostatný obsah ostáva nezmenený.
Zápisnica z valného zhromaždenia/ rozhodnutie jediného spoločníka
Rozhodnutie valného zhromaždenia (pri viacosobovej spoločnosti s ručením obmedzeným) so zmenou spoločníka a prevodom obchodného podielu sa vyjadruje v zápisnici z valného zhromaždenia. Príklad: Valné zhromaždenie v dokumente rozhodlo o prevode obchodného podielu z prevádzajúceho na nadobúdateľa.
V prípade, ak ide o jednoosobovú s.r.o. sa vypracuje rozhodnutie jediného spoločníka, v ktorom jediný spoločník prevádza svoj obchodný podiel na nastávajúceho spoločníka ( nadobúdateľa ), ktorého môže a nemusí vymenovať za nového konateľa, v prípade ak ide o tú istú osobu. V rozhodnutí jediného spoločníka sa môžu uviesť aj ďalšie nové zmeny v s.r.o., ktoré nový spoločník navrhne, napríklad zmena obchodného mena, zmena sídla, atď.
Vyhlásenie jediného spoločníka
Toto vyhlásenie sa prikladá iba za okolností, že nastávajúci spoločník vo firme bude figurovať ako jediný spoločník. Ide o prehlásenie, v ktorom svojím podpisom potvrdzuje, že nefiguruje vo viac ako dvoch spoločnostiach ako jediný spoločník či zakladateľ.
Podpisový vzor
Podpisový vzor sa vyhotovuje na nového konateľa spoločnosti, ktorý je dôležitý z hľadiska overovania pravosti podpisu v úradnom styku.
Súhlas správcu dane
Žiadosť o vydanie súhlasu správcu dane sa zasiela príslušnému daňovému úradu na zápis zmeny v Obchodnom registri Slovenskej republiky pre prevádzajúceho a nadobúdateľa obchodného podielu. Následne daňový úrad vydá potvrdenie o bezdĺžnosti subjektov voči daňovému i colnému úradu. V prípade, ak je ktorákoľvek zo zmluvných strán zahraničná osoba, tento súhlas správcu dane nemusí prikladať. Namiesto tejto listiny sa vyhotovuje vyhlásenie zahraničnej osoby, že nemá povinnosť doložiť súhlas správcu dane potrebný na zmenu v OR SR.
RADA: Súhlas správcu dane odporúčame prikladať k návrhu na zmenu v OR SR aj v prípade menšinového obchodného podielu. V tejto súvislosti si dovolíme poukázať na legislatívnu nepresnosť, nakoľko zákonodarca exaktne nedefinoval, či sa pod prevodom väčšinového obchodného podielu myslí obchodný podiel, ktorého percentuálne vyjadrenie presahuje, resp. sa rovná päťdesiatim percentám, prípadne či sa skutočnosť, či ide o väčšinový obchodný podiel, má odvodiť od vzájomného pomeru k ostatným obchodným podielom v spoločnosti. Predstavme si hypoteticky spoločnosť s ôsmymi spoločníkmi, z ktorých jeden by disponoval 30%-ným obchodným podielom a z ďalších siedmich spoločníkov by každý jeden spoločník vlastnil 10%-ný obchodný podiel. Ak by sme pri posudzovaní väčšinového obchodného podielu vychádzali z druhej úvahy, t.j. že za väčšinový obchodný podiel by sa nepovažoval len taký podiel, percentuálne vyjadrenie ktorého by presahovalo, resp. by sa rovnalo 50 percentám, ale pri posudzovaní väčšinového obchodného podielu by sa malo vychádzať zo vzájomného pomeru obchodných podielov, potom by sme v tomto smere za väčšinový obchodný podiel museli považovať aj podiel spoločníka s 30%-nou výškou obchodného podielu. V praxi obchodných registrov sa však pri posudzovaní skutočnosti, či ide o väčšinový obchodný podiel zaužívala prvá úvaha, t.j. že za väčšinový obchodný podiel sa považuje len obchodný podiel rovnajúci sa 50 %, avšak vyskytol sa aj prípad, keď obchodný register vychádzal z druhej úvahy, t.j. zo vzájomného pomeru obchodných podielov. De lege ferenda by sme do budúcnosti navrhovali, aby zákonodarca presne špecifikoval, ako sa má postupovať pri posudzovaní skutočnosti, či ide o väčšinový obchodný podiel.
Ak spoločník v spoločnosti s ručením obmedzeným preberá väčšinový obchodný podiel stáva sa tak „nositeľom biznisu“ a býva zvykom, že v spoločnosti zmení aj obchodné meno, sídlo či predmety podnikania. V ďalšej časti si stručne zhrnieme dokumenty, ktoré sa prikladajú k žiadosti o návrh na zápis týchto zmien do obchodného registra.
Pri zmena sídla sa k návrhu na zmenu údajov na obchodný register prikladajú nasledovné dokumenty:
Splnomocnenie
Existuje možnosť prenechať celý proces zmeny spoločníka v s.r.o. na spoločnosť FONTIONNEL, ktorá zabezpečí všetky úkony na základe splnomocnenia a vybaví zápis zmeny spoločníka v OR SR. Aby vás mohla zastupovať pred úradmi (daňovým úradom, okresným úradom a obchodným registerom) je nutné v tejto veci spísať splnomocnenie. Podpisy musia byť úradne overené.
Zmena obchodného mena sa nelíši od zmeny sídla a listiny potrebné na zápis zmeny do obchodného registra sú takmer rovnaké. V nižšie spomenutých dokumentoch jediný spoločník/ valné zhromaždenie rozhodne/ odsúhlasí zmenu obchodného mena a uvedie nový názov spoločnosti. Potrebné listiny:
Ďalšou frekventovanou zmenou pri zmene spoločníka, resp. prevode obchodného podielu je doplnenie/ zrušenie predmetov podnikania. Listiny sa ani v tomto prípade dramaticky nelíšia od vyššie uvedených zmien. Listiny:
Overené podpisy sa vyžadujú na zápisnici z valného zhromaždenia alebo rozhodnutí jediného spoločníka a rovnako aj na splnomocneniach, v prípade zastupovania inej osoby.
RADA: Overiť podpisy môžete na notárskom alebo matričnom úrade. Odporúčame vám matričný úrad, keďže správne poplatky na notárskych úradoch sú násobne vyššie.
Správne poplatky súvisiace s prevodom obchodného podielu a zároveň s vyššie spomenutými zmenami sú nasledovné:
– Overenie podpisov na matričnom úrade: 1,50 € (za každý 1 podpis)
– Overenie podpisov na notárskom úrade: 3,89 € s DPH (za každý 1 podpis)
– Správne poplatky pri listovej komunikácii s obchodným registrom: 66 €
– Správne poplatky pri elektronickej komunikácii s obchodným registrom: 33 €
– Správny poplatok pri listovom podávaní návrhu na doplnenie živnosti:
Správny poplatok pri elektronickom podávaní návrhu na doplnenie živností:
POZOR: Elektronická komunikácia s obchodným registrom, daňovým radom, colným úradom, atď. si vyžaduje vlastníctvo zaručeného elektronického podpisu – ZEP.
RADA: Viaceré uskutočňované zmeny sa môžu podať v jednom návrhu na zápis zmeny do obchodného registra. V takomto prípade sa skráti lehota zápisu zmien a rovnako ušetríte aj na správnych poplatkoch. To znamená, že ak podáte všetky zmeny v jednom návrhu správny poplatok bude vždy 66 € alebo 33 € (pri elektronickom podaní).
Zmena spoločníka s.r.o. resp. prevod obchodného podielu je jedna z najnáročnejších zmien týkajúcich sa obchodného registra. V prípade ak ste sa rozhodli o konkrétnu zmenu, môžete sa obrátiť s požiadavkou na spoločnosť FONTIONNEL.
Zakladanie spoločnosti s ručením obmedzeným v Českej republike láka čoraz viac slovenských podnikateľov. Niektoré legislatívne obmedzenia pri podnikaní v Slovenskej republike vedú podnikateľov k tomu, aby svoje podnikateľské aktivity smerovali práve do krajiny severozápadných susedov. Postup založenia spoločnosti s ručením obmedzeným ( s.r.o. ) v Českej republike je veľmi podobný ako na Slovensku, až na malé výnimky. Na priblíženie problematiky sme zhrnuli proces založenia s.r.o. v Českej republike slovenským občanom.
V tomto článku priblížime celý postup založenia s.r.o. v Českej republike. Prezradíme vám aké kroky potrebujete vykonať, aby ste mohli spoločnosť založiť a upozorníme vás na chyby, ktorým sa máte vyvarovať pri komunikácii s úradmi.
Zakladaním spoločností s ručením obmedzeným v Česku sa zaoberá zákon o Obchodních korporacích č. 90/2012 Sb. Konkrétne sa spoločnosťami s ručením obmedzeným zaoberá Hlava IV, ktorá upravuje práva a povinnosti spoločníkov, podmienky založenia spoločnosti a možnosti zániku spoločnosti.
Spoločnosť môže založiť právnická i fyzická osoba. Fyzická osoba môže byť jediným spoločníkom najviac v troch spoločnostiach. Spoločníkov v s.r.o. môže byť najviac 50.
Obchodné meno je dôležitým atribútom pri získavaní obchodných partnerov a zákazníkov. Pri výbere obchodného mena dbajte na to, aby už nebolo zapísané v Obchodnom registri Českej republiky. Pri jeho výbere sa môžete inšpirovať hlavnými predmetmi podnikania, ktoré budú reprezentovať služby, resp. výrobky vašej spoločnosti. Odporúčame aby obchodné meno bolo výstižné, ľahko vysloviteľné a zapamätateľné.
Na začiatku podnikania si podnikateľ musí byť vedomý akým smerom sa chce vo svojej podnikateľskej kariére vydať a aké podnikateľské činnosti chce vykonávať. Predmety podnikania sa v Českej republike nelíšia od tých slovenských. Živnosti sa delia pomerne rovnako na:
Voľné živnosti sú rozdelené na 80 oborov, ktoré sú obsahovo zamerané na súbor jednotlivých činností. Pri prevádzkovaní voľných živností nie je potrebné preukazovať žiadnu odbornú ani inú spôsobilosť.
Pri remeselnej živnosti je už potrebné pre jednotlivé predmety podnikania ustanoviť zodpovedného zástupcu. Každá jedna remeselná živnosť má stanovené presné podmienky potrebné na ich zápis do obchodného registra.
Zodpovedný zástupca musí spĺňať určité teoretické a praktické vedomosti a skúsenosti v danom odbore. Prostredníctvom zodpovedného zástupcu sa zastrešuje odborné vykonávanie činnosti. Zodpovedný zástupca, však podľa § 11 zákona 455/1991 Sb. o živnostenskom podnikaní, nemôže byť ustanovený ako garant vybranej živnosti vo viac ako 4 obchodných spoločnostiach. Zodpovedný zástupca pri ohlásení živností na živnostenský register musí doložiť:
Väčšie nároky na zodpovedného zástupcu sú kladené pri viazaných živnostiach. Podmienky, ktoré musí spĺňať a deklarovať sú vzhľadom na charakter živností vyššie, keďže vo väčšine prípadov sa tieto druhy živností spájajú s väčšou zodpovednosťou.
Pre koncesované živnosti platia zvláštne legislatívne predpisy a kvalifikácie pre ich získanie. Koncesované živnosti sú podmienené rôznymi povoleniami a licenciami, ktoré vo väčšine prípadov vydáva príslušný úrad štátnej správy. Tieto živnosti musia splniť podmienky z príslušných zákonov, ktoré sa vo väčšine prípadov týkajú finančnej spoľahlivosti, zabezpečenia technických zariadení a postupov.
Sídlo spoločnosti je jednou z nevyhnutných podmienok na zápis s.r.o. do obchodného registra. Spoločnosť musí byť umiestnená na poštovej adrese v Českej republike. Na zápis do obchodného registra potrebujete súhlas vlastníka nehnuteľnosti a list vlastníctva. Po zriadení a zápisu spoločnosti do obchodného registra je nutné označiť príslušnú schránku obchodným menom spoločnosti. Registračné sídlo môže v konečnom dôsledku ovplyvniť vaše podnikanie. Pri jeho výbere zvážte svoje možnosti a prostriedky, ktoré si jeho zriadenie vyžaduje.
Na získanie živnostenského listu, resp. koncesného listu vydávané právnickej osobe, je potrebné doložiť na živnostenský register nasledujúce dokumenty:
Po zaregistrovaní právnickej osoby do živnostenského registra a vydaní živnostenského listu je podnikateľskému subjektu pridelené identifikačné číslo objektu (IČO). Tento živnostenský list oprávňuje podnikateľský subjekt vykonávať predmety podnikania, ktoré si zvolí a ktoré sa následne zapisujú aj do obchodného registra.
Spoločnosť s ručením obmedzeným môže založiť jedna osoba (jednoosobová s.r.o.) alebo viacero osôb (viacosobová s.r.o.). V prípade, že spoločnosť zakladá jedna osoba je nutné vypracovať zakladateľskú listinu, pri viacerých spoločníkoch ide o spoločenskú zmluvu. Obe varianty musia byť spísané notárskou zápisnicou – u notára!
Spoločenská zmluva, resp. zakladateľská listina musí podľa zákona o obchodných korporáciách obsahovať:
Základné imanie spoločnosti predstavuje súhrn peňažných i nepeňažných vkladov spoločníkov do spoločnosti. Základné imanie je pri spoločnostiach s ručením obmedzeným povinné. Jeho výška sa zapisuje do obchodného registra. Koncom roku 2013 česká vláda schválila zmeny v zákone o obchodných korporáciách, ktorý sa dotkol aj základného imania. Základné imanie v Českej republike sa začína od 1 CZK. Vklad každého spoločníka do spoločnosti musí byť minimálne 1 CZK a musí sa vložiť na zriadený podnikateľský účet v banke. Po vložení všetkých potrebných prostriedkov sa účet akoby „zamrazí“ až po zápis spoločnosti do obchodného registra. Po jeho zápise je účet opäť disponovateľný a je možné narábať s prostriedkami spoločnosti.
V prípade, že spoločnosť v Česku zakladá občan Slovenskej republiky, neplatí pravidlo vyžiadania súhlasu správcu dane tak, ako je tomu na Slovensku, keďže český daňový úrad občanov Slovenskej republiky vo svojej databáze neeviduje. Na druhej strane je potrebné deklarovať bezúhonnosť spoločníka resp. konateľa výpisom z registra trestov.
K vypracovanému návrhu na zápis s.r.o. do obchodného registra sa do príloh prikladajú nasledujúce dokumenty:
Podanie návrhu na zápis do obchodného registra je potrebné vykonať do 90 dní (zákonná lehota) od založenia alebo ohlásenia živnosti. Zákonná lehota obchodného registra na zápis spoločnosti do obchodného registra je stanovená na 5 dní. Kompletný zápis spoločnosti do obchodného registra trvá zhruba 3 týždne aj s čakacou lehotou živnostenského úradu. Všetky prílohy sa musia doložiť originály alebo overené fotokópie.
Správne poplatky spojené so založením spoločnosti s ručením obmedzeným a jeho zápisom do obchodného registra sú približne nasledovné:
Po zápise s.r.o. do obchodného registra v Českej republike je potrebné zaregistrovať spoločnosť na finančný úrad, ktorý automaticky pridelí identifikačné číslo pre daň z príjmov. Čo sa týka dobrovoľnej registrácie pre daň z pridanej hodnoty v Českej republike je jej získanie menej byrokraticky náročné ako na Slovensku. To znamená, že podnikateľský subjekt sa za dobrovoľného platcu DPH stane po minimálnych úkonoch, kým na Slovensku musí prejsť zhruba mesačným procesom na jeho získanie.
V Českej republike sa daň z príjmov odvádza v hodnote 19% a daň z pridanej hodnoty je stanovená na výšku 21%.
Založenie s.r.o. v Českej republike je náročný a zdĺhavý proces. V prípade ak ste sa rozhodli podnikať v ČR, môžete sa obrátiť s požiadavkou založenia spoločnosti s ručením obmedzeným na nás.
Kontaktujte nás telefonicky v pracovných dňoch od 7.30 do 17.00