Podnikanie v autobusovej doprave – založenie s.r.o. autobusová doprava
Podnikanie v autobusovej doprave Premýšľate o podnikaní v autobusovej doprave? Viete čo všetko zahŕňa vybavenie dopravnej licencie na autobusovú dopravu? V…
Podnikanie v autobusovej doprave Premýšľate o podnikaní v autobusovej doprave? Viete čo všetko zahŕňa vybavenie dopravnej licencie na autobusovú dopravu? V…
Premýšľate o podnikaní v autobusovej doprave? Viete čo všetko zahŕňa vybavenie dopravnej licencie na autobusovú dopravu? V nasledujúcich riadkoch Vám prinášame kompletné informácie. V prípade, ak sa rozhodnete podnikať v autobusovej doprave radi Vám s tým pomôžeme a vybavíme všetky potrebné formality vrátane založenia spoločnosti s.r.o. na kľúč.
Autobusová doprava:
Dopravná licencia
Na každú autobusovú linku je potrebná samostatná dopravná licencia. V prímestskej doprave, skupina autobusových liniek jedného prevádzkovateľa pravidelnej dopravy, ktorými zabezpečuje dopravnú obslužnosť v rámci kraja, možno na ich zriadenie a prevádzkovanie udeliť jednu dopravnú licenciu.
Obec dáva súhlas na zriadenie autobusovej zastávky v obci v konaní o udelenie dopravnej licencie na autobusovú linku prechádzajúcu obcou, vyjadruje sa v konaní o schválenie cestovného poriadku autobusových liniek, ktoré prechádzajú obcou a majú v nej zastávku, schvaľuje cestovný poriadok autobusových liniek v mestskej doprave.
Na prevádzkovanie autobusových liniek jedného prevádzkovateľa pravidelnej dopravy v mestskej doprave postačuje jedna dopravná licencia.
Podmienky povolenia zriadiť autobusovú linku a udeliť dopravnú licenciu:
Dopravný správny orgán môže žiadateľovi v rozhodnutí o udelení dopravnej licencie uložiť povinnosť:
Návrh na začatie konania o udelenie alebo zmenu dopravnej licencie na vnútroštátnu pravidelnú dopravu obsahuje:
Dopravná licencia vo vnútroštátnej doprave sa udeľuje najviac na 10 rokov, platnosť možno na žiadosť jej držiteľa predĺžiť, a to aj opakovane, ak sa nezmenili podmienky, ktoré viedli k jej udeleniu.
Cestovný poriadok
Cestovný poriadok zostavuje dopravca samostatne pre každú autobusovú linku. Ak pravidelnú dopravu na jednej autobusovej linke prevádzkujú dvaja alebo viacerí dopravcovia, zostavujú jeden spoločný cestovný poriadok pre túto linku. V dopravnej licencii možno určiť alebo v zmluve o službách dohodnúť, že sa zostaví jeden cestovný poriadok aj vtedy, ak niekoľkí dopravcovia uskutočňujú pravidelnú dopravu na niekoľkých autobusových linkách, ktoré sú sčasti spoločné alebo na seba nadväzujú, križujú sa alebo inak súvisia.
Cestovný poriadok a jeho zmeny schvaľuje dopravný správny orgán. Ak cestovný poriadok upravuje trasu autobusovej linky a harmonogram spojov na základe plánu dopravnej obslužnosti alebo zmluvy o službách, schvaľuje ho, ako aj jeho zmeny, aj objednávateľ dopravných služieb. Objednávateľ pri schvaľovaní cestovného poriadku dbá o to, aby sa cestovný poriadok alebo jeho zmena čo najmenej dotkli plnenia záväzkov iných dopravcov a záväzkov v železničnej doprave a aby sa čo najlepšie využili dopravné kapacity s cieľom uspokojiť dopyt a požiadavky verejnosti na dopravné služby.
Cestovný poriadok sa zostavuje spravidla na jeden rok a jeho zmeny raz za polrok. Ak sa po schválení cestovného poriadku alebo jeho zmeny podstatne zmenili rozhodujúce okolnosti, objednávateľ môže vo verejnom záujme nariadiť mimoriadnu zmenu cestovného poriadku.
Dopravca je povinný zverejniť cestovný poriadok a jeho zmenu v dostatočnom predstihu najneskôr 10 dní pred začiatkom platnosti na svojom webovom sídle, na autobusových staniciach a zastávkach, prípadne aj iným vhodným spôsobom.
Tarifa
Dopravca je povinný zverejniť tarifu na svojom webovom sídle a zabezpečiť, aby sa aspoň základné údaje sprístupnili verejnosti v cestovnom poriadku, a ak je to možné, aj v priestoroch autobusovej stanice a v autobusoch, a aby osádka autobusu a revízori boli schopní informovať cestujúcich o sadzbách a ostatných cenách pred začatím prepravy a počas nej.
Dopravca, ktorý uzatvoril zmluvu o službách, je povinný viesť evidenciu nákladov a výnosov z plnenia záväzku oddelene od evidencie nákladov a výnosov z ostatných poskytovaných dopravných služieb.
Osobitná pravidelná doprava
Osobitnou pravidelnou dopravou je pravidelná doprava pre vopred dohodnuté skupiny cestujúcich s vylúčením ostatných cestujúcich, najmä doprava zamestnancov do zamestnania a zo zamestnania a žiakov a študentov do vzdelávacích zariadení a späť. Uskutočňuje sa na základe zmluvy medzi dopravcom a objednávateľom prepravy po dohodnutej trase s dohodnutými zastávkami v dohodnutej periodicite. Osobitná pravidelná doprava môže byť súbežná s trasou autobusovej linky pravidelnej dopravy s využívaním jej zastávok a prístreškov podľa dohody s jej prevádzkovateľom alebo samostatná po vlastnej trase s vlastnými zastávkami. Dopravca má v osobitnej pravidelnej doprave prepravnú povinnosť a povinnosti dopravcu len vo vzťahu k dohodnutej skupine cestujúcich; nemá prevádzkovú povinnosť ani tarifnú povinnosť. Z osobitnej pravidelnej dopravy je vylúčená preprava autobusových zásielok, cestovnej batožiny a stojacich cestujúcich; to neplatí, ak ide o prepravu cestujúcich len na území obce. Dopravca v osobitnej pravidelnej doprave je povinný používať na plnenie dopravných služieb vhodné autobusy, ktoré sú uspôsobené alebo vybavené na prepravu dohodnutých skupín cestujúcich, ak ich preprava, nastupovanie alebo vystupovanie vyžaduje osobnú asistenciu, inú pomoc alebo použitie technického zariadenia. Používané autobusy musia byť popri označení obchodným menom dopravcu označené vpredu a vzadu názvom cieľovej zastávky a nápisom označujúcim osobitnú pravidelnú dopravu, napríklad Školský autobus, Zmluvná preprava alebo obchodným menom objednávateľa prepravy.
Príležitostná doprava
Príležitostná doprava sa uskutočňuje na základe dohody s objednávateľom príležitostnej dopravy ako jednorazová zmluvná preprava dohodnutej skupiny cestujúcich po dohodnutej trase s dohodnutými zastávkami. Dopravca príležitostnej dopravy má prepravnú povinnosť a povinnosti dopravcu len voči prepravovanej skupine cestujúcich; nemá prevádzkovú povinnosť ani tarifnú povinnosť. Z príležitostnej dopravy je vylúčená preprava autobusových zásielok a stojacich cestujúcich. Používané autobusy a autokary musia byť popri označení obchodným menom dopravcu príležitostnej dopravy označené vpredu a vzadu nápisom Zájazd. Držiteľ dopravnej licencie na pravidelnú dopravu môže vykonávať vnútroštátnu príležitostnú dopravu a na základe jazdného listu aj medzinárodnú príležitostnú dopravu.
V konaní o udelenie, zmenu a odňatie dopravnej licencie na zriadenie autobusovej linky v pravidelnej doprave je miestne príslušným dopravný správny orgán, v ktorého územnom obvode je východisková zastávka. Zriadiť autobusovú linku a zmeniť trasu autobusovej linky, ktorá presahuje územný obvod tohto dopravného správneho orgánu, môže len so súhlasom dopravných správnych orgánov rovnakého druhu a stupňa v územných obvodoch na trase autobusovej linky.
Rýchlo a bez potreby zainteresovania viacerých nezávislých firiem si môžete bezplatne prekonzultovať a založiť spoločnosť s.r.o., ktorej predmetom podnikania bude autobusová doprava na telefónnych číslach:
tel.: + 421 919 988 888
e-mail: info@fontionnel.sk
Tešíme sa na spoluprácu.
Povinné údaje na faktúre Neoddeliteľnou súčasťou každého podnikateľa v akejkoľvek podnikateľskej oblasti je vystavovanie faktúr. Či už podnikáte ako fyzická alebo…
Dopravné a stavebné spoločnosti sú jedným z najrýchlejšie rastúcich odvetví súčasnosti medzi malými podnikmi. Za malé podniky sa vo svete…
Aké dôvody vedú podnikateľov k výmazu firmy z obchodného registra? Akým spôsobom sa dá spoločnosť vymazať? Ktorý, zo spôsobov je pre mňa…
Budovanie značky je v dnešnom svete veľmi dôležitým faktorom. Väčšina spoločností prostredníctvom značky buduje svoje hodnoty a komunikuje so zákazníkmi.Existuje…
Kontaktujte nás telefonicky v pracovných dňoch od 7.30 do 17.00